Aktualności
Spotkanie w Dworcu Tatrzańskim

Spotkanie w Dworcu Tatrzańskim

W dniu 21.12.2018r. odbyło się Walne Zebranie Klubu połączone ze spotkaniem świątecznym (wideo). Wszystkim grotołazom i sympatykom życzymy spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
Czytaj dalej
Słowacja, Suche Doly

Słowacja, Suche Doly

W dniach 07-09.12 na zaproszenie Speleoklubu Tisovec odbył się kolejny wyjazd exploracyjny na Suche Doly do Jaskini Mangalica i Jaskini Svätopluka Kámena. W Mangalicy explorowane były partie meandra Wielkanocnego a w Svätopluka Kámena przekopywany był błotny syfon na końcu jaskini. Koledzy ze Speleoklubu Częstochowa oprócz exploracji zwiedzili Jaskinie Michnovą. W wyjeździe brali udział członkowie Speleoklubów Tatrzańskiego PTTK, Brzeszcze, Częstochowa, Olkusz.

Czytaj dalej
Manewry z Ratwnictwa; ICRO i TOPR

Manewry z Ratwnictwa; ICRO i TOPR

W dniach 12-14.11.2018 gościliśmy członków Irlandzkiej Organizacji Ratownictwa Jaskiniowego (Irish Cave Rescue Organisation), z którymi dzięki współpracy z TOPR, udało się wspólnie przeprowadzić manewry z ratownictwa, konfrontując jednocześnie metody stosowane przez obie te grupy w trakcie akcji ratunkowej.

Pierwszego dnia, odbył się wykład w siedzibie Dworca Tatrzańskiego, poprowadzony przez Sebastiana Szadkowskiego, na temat technik i przyrządów stosowanych w ratownictwie jaskiniowym. Była również możliwość zwiedzenia siedziby TOPR.
13.11. miało miejsce wyjście do Jaskini Czarnej, gdzie wspólnie był przeprowadzony transport osoby poszkodowanej, z Sali Pod Głazem aż do otworu jaskini.
W akcji oprócz członków ST PTTK i ICRO, wzięło udział 7 ratowników TOPR.
14.11. w składzie ST PTTK i ICRO przeprowadzono wyjście do Jaskini Czarnej, w trakcie którego przetrawersowano jaskinie od pd. do pn otworu. W jaskini panowały dobre warunki, co ułatwiło sprawne przeprowadzenie akcji.

ICRO jest w ścisłej współpracy z Irlandzką organizacją SUI (Speleogical Union of Ireland), która reprezentuje tam interesy speleologów i grotołazów.
W manewrach udział wzięli: Duncan Foster (Prezes ICRO), Terry Casserly, Adam de Eyto, Eoghan Lunch, Artur Łach (szef szkolenia) oraz Stanisław Drapała.
Z Ukrainy: Andrii Pylypiuk (Klub Speleologiczny Atlantyda)
Oraz; Mariusz Miedziński, Sławomir Heteniak i Monika Grzybacz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolenia, do zobaczenia następnym razem.

Czytaj dalej
Słowacja; Jaskinia Michnova i Mangalica

Słowacja; Jaskinia Michnova i Mangalica

W dniach 17-18.11.2018 odbył się wyjazd do Słowackich jaskiń w rejonie Tisovca.
Wyjazd został zorganizowany przez ST PTTK i odbył się we współpracy z zaprzyjaźnionym Speleoklubem Tisovec.
Dodatkowo w wyjeździe wzięła udział dziewięcioosobowa grupa przewodników z PTTK dowodzona przez Marka Nodzyńskiego, wraz z którą udało nam się odwiedzić jaskinie Michnovą.
Jaskinia ta ma charakter pionowy i jest w całości wyposażona w metalowe drabiny, dzięki czemu dostaliśmy się do dna jaskini położonego na poziomie -74,5m.


Czytaj dalej
Egzamin na Kartę Taternika Jaskiniowego

Egzamin na Kartę Taternika Jaskiniowego

W dniu 10.11.2018 został przeprowadzony egzamin na Kartę Taternika Jaskiniowego.
Cześć praktyczna odbyła się na skałce w Dolinie Lejowej, natomiast test w siedzibie klubu.
Wszystkim serdecznie gratulujemy i dziękujemy egzaminatorom oraz Karolinie i Sławkowi.

Czytaj dalej
Wielka Litworowa, wyjście kursowe

Wielka Litworowa, wyjście kursowe

03.11.2018 odbyło się wyjście kursowe do Jaskini Wlk.Litworowej.
W wyjściu uczestniczyli: Patrycja Celejowska-Tokar, Paweł Wnuk (ST PTTK)
oraz Jerzy Ganszer, Beata Michalska-Kasperkiewicz oraz Jakub Karłowski (SBB).

Czytaj dalej
Hagengebirge 2018

Hagengebirge 2018

W terminie 4.08-18.08 brałem udział w wyprawie w austriacki masyw Hagengebirge. Jak zwykle głównym celem wyprawy była Jaskinia Ciekawa, gdzie podczas dwóch biwaków działałem poniżej Studni Jednej Nocy. Ciąg ten to seria obszernych, czystych i litych studni oraz kaskad, gdzie przy bardzo przyjemnym poręczowaniu zużyliśmy około 260 liny. Przodek kontynuuje się kaskadami z jednym z większych cieków w jaskini. Na trójwymiarowym modelu jaskini widać, że prawdopodobnie zmierza on do poziomu syfonalnego pod Kaskadami Wiktorii.

Czytaj dalej
Ukraina; Jaskinie Podola

Ukraina; Jaskinie Podola

W dniach 23-29.09.2018 na zaproszenie Ukraińskich grotołazów uczestniczyliśmy w międzynarodowym foto plenerze ’Speleo Photo” w gipsowych jaskiniach Podola. Wiele zaproszonych gości niestety nie dotarło na plener ale nasza grupa z Polski okazała się najliczniejsza. Oprócz nas uczestniczyli również grotołazi z Budapesztu którzy robili zdjęcia 3D
Fotografowaliśmy w jaskini Oziernej, Kryształowej, Młynkach i Vertebie, które w sumie mają ponad 240 km długości i ich przebieg jest zupełnie poziome.

Czytaj dalej