Ladova Priepast w Krzesanicy

Ladova Priepast w Krzesanicy

3 listopada 2015r. odbyło się wyjście do Ladovej Priepasti w Krzesanicy, w którym wzięli udział- Sylwia Solarczyk (ST) oraz Sławek Wójciak.

Pierwszy raz odwiedziliśmy Lodową w czerwcu. Zgodę na zwiedzenie jaskini otrzymaliśmy od zaprzyjaźnionego Speleoklubu Cervene Vrchy. Niestety ilość nagromadzonego wiosną śniegu, uniemożliwiła nam zejście w głębsze partie. Studnia wlotowa była zupełnie zamknięta korkiem z przekrystalizowanego śniegu przechodzącego w lód firnowy. Próbowaliśmy się przebić między lodem a ścianą ale bez rezultatu.

Tym razem mieliśmy więcej szczęścia. Bardzo ciepłe lato zrobiło swoje- wytopioną lodową rurą o średnicy ok. 1 metra udało się zjechać do Komory pod Lodem. To bardzo ciekawe miejsce nie kończy jaskini. Czasem, przy sprzyjających warunkach – poprzez zaciski i zwężenia szczeliny brzeżnej- możliwe jest  przedostanie się do Lodowej Studni (-70m) lub Bliźniaczej Studni (-60m). Dla nas to zachęta do kolejnej wizyty w tej grocie.

Jaskinia Lodowa w Krzesanicy została znaleziona przez L. Nowińskiego w 1962 roku a zbadana w przypowierzchniowej części przez Słowaków w 1963r. Po kilku bezskutecznych próbach przedarcia się w dół ciasnymi przełazami, dopiero jesienią 1968r. L. Nowiński, J. Wala, A. Krawczyk i W. Rostworowski przeprowadzają akcję zakończoną sukcesem. Sześciogodzinny szturm na Lodową pozwolił osiągnąć w niej -70 m. W akcji tej zostały użyte 2 drabinki, 2 liny po 80m i 5 haków skalnych. J. Wala pisze „ Rozmiary studni, otwartej od góry i zciętej przez erozję, nasuwają przypuszczenie, że jest to fragment dużego systemu jaskiniowego. Specyfika awenu wypełnionego do znacznej głębokości masą lodową, stwarza z niej ciekawy obiekt wśród zjawisk krasowych Tatr”.

 

 

Facebook
(0 głosów)