Słowenia 2016

Słowenia 2016

W dniach 02.09-11.09.2016 miał miejsce międzyklubowy wyjazd do jaskiń Słowenii. Poszczególne kluby reprezentowali : Dominika i Piotrek Gratkowscy (STJ KW Kraków), Anna i Marcin Atraszkiewicz (KKS), Darek Mazur (KKS) oraz  Sylwia Solarczyk (ST).

W ciągu 6 dni zwiedziliśmy 9 jaskiń : Vranja, Skednena, Logarcek, Mackovica, Najdena, Gradisnica, Zelske (2 X) i turystycznie- Skocjańskie. Słoweński kras zachwycił nas swoją niezwykłością i różnorodnością. Zaskoczyła nas również bogata fauna jaskiniowa – odmieniec jaskiniowy (Proteus anuinus)-gatunek endemiczny, oraz  krewetka jaskiniowa i śpieszek jaskiniowy (Phaeophilacris bredoides).

Zwiedziliśmy obiekty poziome, piony i jaskinie o charakterze wodnym, które szczególnie ujęły nas swoją urodą z perspektywy pontonu. Długie i głębokie jeziora robiły wrażenie! Za jeziorami kryły się suche partie wypełnione przepięknymi naciekami.

Na deser zostawiliśmy sobie słynne Skocjańskie. Najgłębszy podziemny kanion Europy trzeba było zobaczyć! Po owocnie wykorzystanym czasie jaskiniowym przyszła pora na zwiedzanie chorwackich miast ( Rovinj i Pula) oraz na wylegiwanie się na przepięknych, dzikich plażach Przylądka Kamenjak-na samym krańcu Istrii.

Facebook
(1 głos)