Jaskinie Rumunii

Jaskinie Rumunii

W długi majowy weekend miałam okazję pojechać na organizowany przez Tomka Pawłowskiego z STJ KW Kraków  wyjazd jaskiniowy do Rumunii. W wyjeździe wzięli udział przedstwiciele następujących klubów: KW STJ Kraków, SKTJ, Speleoklub Wrocław i RKG Nocek i ST Zakopane, łącznie ponad dwadzieścia osób. Naszą „bazą” była malownicza Casa Traditionale w Rosia w rejonie Padurea Craiului. Głównym celem wyjazdu było poznawanie jaskiń, aczkolwiek część osób zostawała dłużej i miała też okazję pozwiedzać okoliczne atrakcje oraz spróbować kanioningu (czy też dokonać jego profanacji poprzez użycie jaskiniowego sprzętu). A wszystko to pod czujnym okiem najlepszego organizatora Tomiego, który po długich nocnych dyskusjach o życiu, Wszechświecie i całej reszcie, szedł spać jako ostatni, a wstawał bladym świtem jako pierwszy aby sprawdzić stan wód w jaskiniach. W dodatku zawsze służył zgromadzonym dobrą radą oraz pełnym kieliszkiem.
Mi udało się zwiedzić cztery jaskinie: Craiului (przepiękną jaskinię z niesamowitymi naciekami oraz dodatkowymi atrakcjami w postaci metalowych drabinek), Pestera din Mina Jofi  (do której wejście prowadzi przez nieczynną kopalnię), Avenul din Sesuri  (charakterystyczna wielka sala z jeziorem) oraz położoną już w innym rejoniePestera Osoi .
Ilość atrakcji, dostępność jaskiń i niezwykła malowniczość terenu sprawiły, że wyjeżdżałam z głębokim niedosytem i mocnym postanowieniem powrotu.

Zdjęcia: Mateusz Golicz, Tomasz Pawłowski

Facebook
(0 głosów)