Aktualności
Jaskinia Śpiących Rycerzy

Jaskinia Śpiących Rycerzy

    Jaskinia Śpiących Rycerzy - 2.05.2019 - majowy powrót zimy w górach.
    Krótki wypad do tej jaskini połączony ze "średnio kontrolowanym" zjazdem po płacie zlodowaciałego śniegu poniżej otworu. Plany na kolejne jaskinie tego dnia zweryfikowała ilość śniegu w Niżniej Świstówce, skutecznie uniemożliwiająca nawet dotarcie do otworów.

Czytaj dalej
Warsztaty z poręczowania, Góra Birów

Warsztaty z poręczowania, Góra Birów

W dniach 27-28.04.2019 odbyły się warsztaty z poręczowania prowadzone na górze Birów w Podzamczu. W zmiennych warunkach pogodowych praktykowaliśmy sztukę poręczowania/reporęczowania coraz to wymyślniejszych kombinacji zjazdu, budowę różnorakich stanowisk oraz układów linowych.

Czytaj dalej
Centralny, zimowy obóz tatrzański KTJ PZA 2019

Centralny, zimowy obóz tatrzański KTJ PZA 2019

W dniach 22-24.02.2019 odbył się obóz zimowy KTJ PZA, w ramach którego uczestnicy szkolili się z technik zimowego poruszania się po górach. Trzy dniowe szkolenie obejmowało wykłady i zajęcia praktyczne w terenie. W pierwszy dzień, spędzony w mroźnych warunkach w rejonie Głazistego Żlebu, skupiliśmy się na zajęciach lawinowych oraz technikach hamowania upadków i poruszania się w rakach. Drugiego dnia szkolenie (rejon: Zawracik Kasprowy) objęło tematykę asekuracji lotnej, osadzania punktów, budowy stanowisk oraz metod wycofu. Ostatniego dnia obozu uzupełniano wiedzę z poprzednich dni, a "wisienką na torcie" była budowa kopców śnieżnych, co przy ówczesnym stanie śniegu było prawdziwym wyzwaniem.  

Czytaj dalej
Spotkanie w Dworcu Tatrzańskim

Spotkanie w Dworcu Tatrzańskim

W dniu 21.12.2018r. odbyło się Walne Zebranie Klubu połączone ze spotkaniem świątecznym (wideo). Wszystkim grotołazom i sympatykom życzymy spokojnych świąt Bożego Narodzenia.
Czytaj dalej
Słowacja, Suche Doly

Słowacja, Suche Doly

W dniach 07-09.12 na zaproszenie Speleoklubu Tisovec odbył się kolejny wyjazd exploracyjny na Suche Doly do Jaskini Mangalica i Jaskini Svätopluka Kámena. W Mangalicy explorowane były partie meandra Wielkanocnego a w Svätopluka Kámena przekopywany był błotny syfon na końcu jaskini. Koledzy ze Speleoklubu Częstochowa oprócz exploracji zwiedzili Jaskinie Michnovą. W wyjeździe brali udział członkowie Speleoklubów Tatrzańskiego PTTK, Brzeszcze, Częstochowa, Olkusz.

Czytaj dalej
Manewry z Ratwnictwa; ICRO i TOPR

Manewry z Ratwnictwa; ICRO i TOPR

W dniach 12-14.11.2018 gościliśmy członków Irlandzkiej Organizacji Ratownictwa Jaskiniowego (Irish Cave Rescue Organisation), z którymi dzięki współpracy z TOPR, udało się wspólnie przeprowadzić manewry z ratownictwa, konfrontując jednocześnie metody stosowane przez obie te grupy w trakcie akcji ratunkowej.

Pierwszego dnia, odbył się wykład w siedzibie Dworca Tatrzańskiego, poprowadzony przez Sebastiana Szadkowskiego, na temat technik i przyrządów stosowanych w ratownictwie jaskiniowym. Była również możliwość zwiedzenia siedziby TOPR.
13.11. miało miejsce wyjście do Jaskini Czarnej, gdzie wspólnie był przeprowadzony transport osoby poszkodowanej, z Sali Pod Głazem aż do otworu jaskini.
W akcji oprócz członków ST PTTK i ICRO, wzięło udział 7 ratowników TOPR.
14.11. w składzie ST PTTK i ICRO przeprowadzono wyjście do Jaskini Czarnej, w trakcie którego przetrawersowano jaskinie od pd. do pn otworu. W jaskini panowały dobre warunki, co ułatwiło sprawne przeprowadzenie akcji.

ICRO jest w ścisłej współpracy z Irlandzką organizacją SUI (Speleogical Union of Ireland), która reprezentuje tam interesy speleologów i grotołazów.
W manewrach udział wzięli: Duncan Foster (Prezes ICRO), Terry Casserly, Adam de Eyto, Eoghan Lunch, Artur Łach (szef szkolenia) oraz Stanisław Drapała.
Z Ukrainy: Andrii Pylypiuk (Klub Speleologiczny Atlantyda)
Oraz; Mariusz Miedziński, Sławomir Heteniak i Monika Grzybacz.

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom szkolenia, do zobaczenia następnym razem.

Czytaj dalej
Słowacja; Jaskinia Michnova i Mangalica

Słowacja; Jaskinia Michnova i Mangalica

W dniach 17-18.11.2018 odbył się wyjazd do Słowackich jaskiń w rejonie Tisovca.
Wyjazd został zorganizowany przez ST PTTK i odbył się we współpracy z zaprzyjaźnionym Speleoklubem Tisovec.
Dodatkowo w wyjeździe wzięła udział dziewięcioosobowa grupa przewodników z PTTK dowodzona przez Marka Nodzyńskiego, wraz z którą udało nam się odwiedzić jaskinie Michnovą.
Jaskinia ta ma charakter pionowy i jest w całości wyposażona w metalowe drabiny, dzięki czemu dostaliśmy się do dna jaskini położonego na poziomie -74,5m.


Czytaj dalej